wtorek, 21 lutego 2017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


21 luty

MIĘDZYNARODOWY DZIEN JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. W ten sposób  upamiętniono wydarzenia z 1952 roku, kiedy w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

 W Polsce po raz pierwszy obchodzono to święto 11 lat temu. Tegoroczne hasło obchodów brzmi: „Wysokiej  jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne. Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla  jakości edukacji i różnorodności językowej.

 Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6 do 7 tysięcy języków. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie ustnej. Jak podaje Wikipedia, najwięcej ludzi - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

                         Mikołaj Rej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz